מונית, רכב פרטי או אופנוע

איך אתם מעדיפים להתנייד?

אז מהו כלי הרכב האולטימטיבי? מונית, שחוסכת לנו הוצאות אחזקת רכב?
רכב פרטי שמחכה לנו בחניה הצמודה וזמין לנסיעה בכל רגע? או אולי אופנוע שהוא כלי זול, מהיר ונוח לחניה ולפקקים?
שוחחנו עם שלושה חברים על  הרגלי ההתניידות שלהם וקיבלנו שלוש דעות מאד נחרצות, מאד משכנעות ומאד... מנוגדות.

אורן ק. –  רק עם אופנוע

אורן הוא  איש משפחה, אבא ל 3 בנות, גר בגבעתיים ועובד בת"א.
יש להם רכב משפחתי אחד, עליו נוהגת אשתו. הוא לנסיעות שלו, לוקח רק את האופנוע.
"האופנוע הוא כלי רכב לאנשים ממהרים כמוני". הוא קובע. "את הרישיון הוצאתי לפני שנה אצל חגי אופנועים תוך מס' בודד של שיעורים". ההוצאות על אופנוע, נמוכות משמעותית מהוצאות רכב פרטי וממונית. אין בעיות פקקים, אין בעיות חניה. והעיקר, עצם הרכיבה היא חויה בפני עצמה. משהו שנהג רגיל או נוסע במוניות לא מכיר ולא מבין.
" ומה עם בטיחות? סטטיסטית, רוכבי אופנוע נמצאים בסיכון גבוה משמעותית לפגיעה בתאונות דרכים".
אורן עונה: "זה בגלל שאופנוענים נוהגים לפעמים כמו מתאבדים. חשוב מאד, בפרט בנהיגה על אופנוע, לשמור על כללי הבטיחות, לא לקחת סיכונים מיותרים ולנהוג נהיגה מונעת".
ולסיכום: "אופנוע הוא כלי מושלם כרכב שני או כרכב יחיד למי שאין ילדים. אין שום סיבה בעולם להחזיק שני רכבים פרטיים כאשר רק אחד מבני הזוג מסיע גם ילדים. בשביל מה אדם בודד צריך להחזיק רכב משפחתי, לשלם את האחזקה היקרה, החניה, הפקקים?".

דורון ה. –  מוניות ואופניים

דורון מנהל עסק עצמאי מביתו בפתח תקוה. לפגישות עבודה, סידורים ובילויים הוא לוקח מונית או את האופניים.
"כעצמאי, הוצאות הנסיעה במונית מוכרות במלואן לרשויות המס בעוד שעבור רכב פרטי הן מוכרות רק באופן חלקי."
"אם לוקחים בחשבון את עלות הרכב, הביטוחים, תיקונים, טיפולים, דלק וחניות, מגיעים לעלות חודשית של 2000 – 3000 ₪. במקום זה, אני לוקח, בלי חשבון, מוניות לכל מקום: מגיע בקלות ובנוחות לכל יעד, בלי לבזבז זמן על חניה. בזמן הנסיעה אני עובד, עושה טלפונים ומגיע רגוע לכל מקום".
"ואם כרגע אתה צריך לקפוץ לסופר פארם, תיקח מונית?"

נעמי ג. – הקליאו הקטנה שלי

נעמי גרה ועובדת בתל אביב, דאון-טאון, אין לה חניה במקום העבודה ואין לה חניה ליד הבית. ובכל זאת, היא לא תוותר על הקליאו הקטנה שלה. "רכב פרטי, זה איכות חיים. אין כאן שאלה כלכלית. יש כאן שאלה של נוחות". "אני לא רוצה להיות תלויה בנהגי מוניות. אני רוצה לרדת למטה ולקחת את עצמי לאן שבא לי. עם מונית קשה להיות ספונטני".
"למה לא אופנוע?" " היה לי טוסטוס. עכשיו זה כבר לא לגילי.  אופנוע הוא בעייתי בימי גשם ורוח, הוא מסוכן והוא לא מאפשר הסעות חברים וקניות".

אורן, דורון ונעמי לא יגיעו להסכמה. על הכביש נמשיך לראות הרבה רכבים פרטיים, אופנועים ומוניות. כל אחד והפתרון המתאים לו.
העיצה היחידה שאנחנו יכולים לתרום היא שתעיזו לשנות: אל תישארו עם מה שיש לכם רק מתוך הרגל. הרגלים אפשר לשנות בקלות. חפשו את הפתרון האולטימטיבי לצרכים שלכם. והכי חשוב: סעו בזהירות.