סיורי חנוכיות בירושלים

למרות שעדיין אפשר לראות פה ושם בחצרות הבתים סוכות שבעליהם עדיין לא הספיקו לפרק אותן, תקופת החגים כבר רשמית מאחורינו. ההוכחה הבולטת ביותר לכך היא הופעתן של הסופגניות בקונדיטוריות במגוון טעמים וציפויים מרהיבים, שמבשרות על כך שחג החנוכה מתחיל להתקרב. בעוד כמה שבועות כנראה נוכל גם לראות כבר שלל דגמי חנוכיות בכל הסופרמרקטים, ואווירת חג האורים תשתלט על רחובות העיר ירושלים.

בימי קדם היה נהוג שכל משפחה שמדליקה נרות חנוכה מציבה את החנוכייה בפתח הבית או על אדן החלון, כדי שכל העוברים והשבים ברחוב יוכלו לראות ולזכור את נס החנוכה. כיום, המנהג היפה הזה נשמר כמעט רק בקרב המשפחות שומרות המצוות, והמקומות היחידים בהם באמת ניתן ללכת ברחוב, או לחלוף על פניו ברכב או במונית, ולראות חנוכיות בפתח כל בית, הן הערים הדתיות דוגמת ירושלים או בני ברק.


סיור חנוכיות בעיר העתיקה בירושלים

כדי להכיר לציבור רחב יותר את מנהגי החג, מתארגנים במהלך החנוכה סיורי חנוכיות שונים ברחובות הערים הללו. המשתתפים בסיורים נהנים מאור החנוכיות, ושומעים סיפורים גם על חג החנוכה וגם על החיים בשכונות הדתיות של ירושלים או בבני ברק. הקרן למורשת הכותל המערבי מקיימת מגוון פעילויות חנוכה בירושלים למשפחות עם או ללא ילדים, לבודדים ולקבוצות. סיור חנוכיות שהם מציעים הוא סיור חווייתי לאורך רחובות העיר העתיקה - משער יפו, דרך סמטאות הרובע היהודי ועד לכותל המערבי עצמו, הנקודה הקרובה ביותר למקום שבו, על פי המסורת, התרחש נס החנוכה.

מדי ערב במהלך החג יצאו שני סיורי חנוכיות, הראשון בשעה 16:30, ומיועד למשפחות עם ילדים קטנים, שצריכים להספיק לשכב לישון בשעה מוקדמת, והשני בשעה 18:00. שני הסיורים יתחילו ברחבת שער יפו, אליה אפשר להגיע בקלות מהתחנה המרכזית באמצעות הרכבת הקלה או עם מונית. הסיורים יימשכו כשעתיים וחצי, וכל משתתף יקבל גם שירון שירי חנוכה ופנס קטן. בתום הסיור, ליד החנוכייה המרכזית ברחבת הכותל, ניתן לחזור בקלות לנקודת ההתחלה בקו האוטובוס היוצא משער האשפות, או בעזרת המוניות הרבות הממתינות ביציאה ממתחם הכותל.

טיפ למשתתפים בפעילויות חנוכה בירושלים

לאלה מכם שאינם ירושלמים ומעוניינים להשתתף בסיורי חנוכיות, קחו בחשבון שבתקופת החנוכה מזג האוויר בירושלים חורפי וקר, והקפידו להצטייד בבגדים חמים - מעילים, כובעי צמר, כפפות וצעיפים - ציוד שבדרך כלל אנחנו בישראל לא רגילים להשתמש בו, אבל במהלך הסיור תצטערו מאוד אם תמצאו את עצמכם בלעדיו.

מידע נוסף והרשמה: סיורים בירושלים - אתר הכותל.